מכירת מניות

הרבה חברות בשלב מסוים יוצאות מידיו של המייסד והבעלים והופכות להיות חברות ציבוריות, אקט זה מתבצע כאשר קיימת החלטה להנפיק את החברה בבורסה ולאפשר מכירת מניות. אקט זה מאפשר לציבור לרכוש מניה ובכך להפוך לחלק בלתי נפרד מהבעלים של החברה.

מדוע חברות עושות את זה? בעיקר בשביל לגייס כספים. ברגע שחברות מאפשרות מכירת מניות שלהן, הן בעצמן מגייסות דרך רכישת המניות כספים מאותם גורמים שקונים אותן. מי שקונה יכול להיות משקיע פרטי או משקיע מוסדי, כמו בנקים, בתי השקעות, חברות ביטוח, קרנות פנסיה ועוד. ברגע בו החברה יוצאת לבורסה ומאפשרת מכירת מניות שלה, היא בעצם הופכת לחברה ציבורית ואז היא מתנהלת בצורה אחרת לגמרי, הרבה יותר שקופה, היא חייבת לחשוף דו"חות ציבוריים, ליידע את הציבורי בכל שינוי שנערך בהנהלה שלה ועוד.

איך לקנות מניות?  ההליך של רכישת מניות הוא יחסית פשוט, מבחינה טכנית. לכל מנייה יש ערך מסוים, החברה יכולה לקבוע סף מניות מסוים שכל משקיע יכול לרכוש, והוא משלם את אותו ערך בשביל לקנות את המניות שלה. ערך המנייה נקבע בצורה החופשית ביותר, על פי היצע וביקוש בשוק, היחס של כמות המניות שיש לכל משקיע עומד על פי כמות המניות שיש למשקיעים אחרים. כלומר, אם אחד משקיע אלף שקל והשני משקיע 100 שקל, אז היחס ביניהם יהיה 1 ל-10. כך נוצרת קבוצת השליטה עם מרבית המניות בחברה. החברה מן הסתם תמנע מצב שגורמים עוינים לה יהיו בעלי רוב בחברה, ותוודא שגורם מסוים שהיא רוצה יחזיק ברוב המניות. לא פעם אנחנו שומעים על דילול מניות, מצב בו מפחיתים את יחס המניות של החברים בשליטת החברה, הרבה פעמים עושים זאת בשביל להכניס גורמים חדשים או לחילופין, בשביל להוציא גורם מסוים שיש לו כמות מניות מסוימת והוא מפריע להתנהלות החברה.

בשביל לברר אודות מכירת מניות של חברה מסוימת יש לעקוב אחר הודעות החברה וכן יש לבחון דרך מנהל השקעות מה בדיוק קורה עם החברה, מה היא מציעה, האם ניתן לרכוש מניות שלה, כמה ובאיזה ערך.

אם אתם רוצים ללמוד עוד בנושא, זה הזמן לפנות למנהלי ההשקעות של כיוון, בית השקעות ייחודי. החברה תשמח לספק לכם את כל המידע הנדרש בתחום. כל מה שאתם צריכים לעשות זה להשאיר פרטים והם יחזרו אליכם בהקדם עם הצעה לניהול תיק השקעות.

אין באמור בגדר שיווק השקעות (שיווק השקעות: ייעוץ השקעות כשלנותן הייעוץ יש זיקה ל"נכס פיננסי", להלן: "שיווק השקעות") ואין בו כדי להוות תחליף לייעוץ השקעות בעל רישיון עפ"י דין, המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. המידע אינו מתיימר לכלול חלק ו/או את כל המידע הדרוש למשקיע ו/או ב ו/או כל גוף אחר שהוא, לצורך החלטת השקעה ומשכך, ולמען הסר כל ספק, אינו מהווה בשום צורה תחליף לקבלת ייעוץ מקצועי, לרבות שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כיוון ניהול תיקי השקעות אינה מתחייבת לעדכן את המידע בכל עת ולפיכך יש לבצע בדיקה מקיפה לרבות התייעצות עם מומחה בתחום הרלוונטי בטרם הסתמכות על המידע האמור ואין להסתפק בעיון במידע בלבד. כוון ניהול תיקי השקעות בע"מ לא תהיה אחראית בשום צורה שהיא לנזק ו/או הפסד שיגרם מהסתמכות על המידע, אם ייגרמו

מוזמנים לקרוא בנוסף:

פתיחת תיק השקעות