מחיר אג"ח

מחיר אג"ח

בהמשך לפוסט השבועי בנושא האג"ח, נציין כעת מושגים הקשורים בנושא ונציין עובדות מעניינות בשפה פשוטה ומובנת לכולם.

כאמור אג"ח הינו נייר ערך שממשלה או חברה מנפיקה על מנת לגייס הלוואה מהציבור או מגופים שונים. בניגוד למניה שבה ישנם מודלים מורכבים להערכת שווי המניה/חברה, הערכת מחיר האג"ח יותר פשוטה יחסית שכן ישנו תזרים קבוע של ריבית וקרן (במקרה של אג"ח בריבית קבועה) במועדים ידועים מראש.

באופן כללי הערכת שווי של נכסים או מחיר של נכס מבוססים על התזרים הכספי שהנכס מניב לנו בכל שנה. במילים פשוטות, או כמו שנהוג לומר 'בחישוב של סנדלר' (מבלי לפגוע בכבודם של הסנדלרים) תגיד לי כמה אני מקבל כל שנה מהנכס ואגיד לך כמה אני מוכן לשלם עליו. קל להבין זאת דווקא במקרה של חישוב מחיר אג"ח כפי שנראה כעת.

נניח ישנו אג"ח של ממשלת ישראל שמשלמת ריבית קבועה של 5 אגורות בכל שנה במשך 3 שנים, ובתום 3 שנים בפדיון משלמת גם קרן של 100 אגורות. כמה תהיו מוכנים לשלם על תזרים כזה? בואו נבדוק.

נניח שנשלם 100 אגורות עבור האג"ח. במקרה כזה נקבל 5 אגורות בכל שנה על 100 אגורות ששילמנו במשך 3 שנים. כלומר במידה ונחזיק את האג"ח עד הפדיון התשואה השנתית שלנו מהאג"ח הממשלתי תהיה 5% (תשואה שנתית = כמה שהנכס נותן לנו בכל שנה לחלק למחיר ששילמנו). האם משתלם לנו? ברור שכן וכולנו נקפוץ על המציאה. מדוע? כי הריבית האלטרנטיבית שנקבל בהשקעה דומה תהיה הרבה יותר נמוכה, כמו למשל הריבית האלטרנטיבית שנקבל על פיקדון בבנק למשך אותה תקופה.

נניח שמקבלים על פיקדון בבנק 1 אגורות בכל שנה במשך 3 שנים על קרן של 100 אגורות, כלומר תשואה שנתית של 1% בשנה, הרבה פחות מאשר התשואה באג"ח, אם כן במקרה כזה מה המקסימום שנהיה מוכנים לשלם על אותו אג"ח ממשלתי שנותן 5% תשואה שנתית? נהיה מוכנים לשלם מחיר מקסימלי כזה שישווה את התשואה לפדיון של האג"ח ל 1% בכל שנה כמו הפיקדון בבנק. מבלי להיכנס לחישוב עצמו נהיה מוכנים לשלם כ- 112 אגורות עבור האג"ח, במחיר הזה התשואה לפדיון של האג"ח הינה גם 1%.

כעת אנו מבינים שככל שהריבית האלטרנטיבית בשוק נמוכה יותר, מחירי הנכסים בכלל ומחירי האג"ח בפרט גבוהים יותר ולהיפך.

אם כן, ראינו את הבסיס כמה כדאי לשלם עבור אג"ח מסויים, כמובן שישנם אג"חים מסוגים שונים שמחירם נקבע בהתאם כמו אג"ח קונצרני, אג"ח צמוד מדד, אג"ח בריבית משתנה, אג"ח להמרה וכו' והסוחרים בשוק הון מוכרים או קונים בהתאם לאלטרנטיבות השונות הקיימות בשוק.

 

אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו – עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עשויים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.